Tworzenie nowych stron
To jest prosta sprawa, wystarczy jedynie wpisać adres strony, która w chwili obecnej nie istnieje, jak chociażby http://infeka2008.wikidot.com/stronaktoranieistniejeiniechniktjejnietworzybototylkoprzyklad . Po wejściu pod taki adres możliwe będzie utworzenie nowej strony, co system sam z siebie zaproponuje.
Kategorie
Pamiętajmy o przypisaniu odpowiedniej kategorii do strony - czyli tego, co znajduje się przed dwukropkiem. Pomyślmy o tym jak o katalogach na dysku - można wszystko zapisywać w katalogu głównym, jednak po pewnym czasie zrobi się bałagan. Dlatego też dobrze jest tworzyć strony od razu w oddzielnych kategoriach. Oczywiście wpisanie nieistniejącej kategorii spowoduje jej utworzenie. Lepiej jest jednak starać się tworzyć strony w istniejących kategoriach. W momencie pisania tego tekstu istnieją następujące kategorie:
- prawoietyka: - Notatki z wykładów Aspektów Prawnych i Etycznych (wykłady z wtorków o 7:30)
- analiza1: - Analiza matematyczna 1 z dr. M. Zakrzewskim
- system: - strony organizacyjne
- nav: - nawigacja (menu itp), proszę unikać tworzenia tutaj stron.
W przypadku, gdy chcemy dodać materiał z przedmiotu, który nie jest uwzględniony, musimy utworzyć nową kategorię. Aby zachować jednak porządek dobrze jest stworzyć stronę - indeks, która pomoże innym w zorientowaniu się w zawiłościach wiki. Zakładając więc, że tworzymy stronę nowakategoria:1, dobrze by było stworzyć stronę nowakategoria, a w jej treści umieścić taki kod:
[[module ListPages category="nowakategoria"]]
* %%linked_title%% _
[[/module]]
Spowoduje to automatyczne wylistowanie na stronie wszystkich stron z kategorii "nowakategoria". Dobrze by było również dodać na stronie głównej odnośnik do nowoutworzonego indeksu kategorii.
Nazewnictwo stron
W przypadku wykładów dobrze by było nazywać strony po prostu 1, 2, 3 itp, np. nowakategoria:1.
Edycja stron
Każdy użytkownik, który przystąpił do wiki podając odpowiednie hasło, ma takie samo prawo do tworzenia i edycji stron. Pamiętajmy jednak o jednym - przy rozpoczęciu edycji lub tworzenia strony przydzielana jest osobista blokada. Oznacza to tyle, że dostajesz wyłączność na edycję tej strony, a inni mogą się do niej dobrać dopiero, kiedy Ty skończysz. Blokada taka trwa 15 minut, jednak każda akcja (pisanie, podgląd itp) resetuje licznik. Pamiętaj więc, aby notatki z wykładu robić najpierw w notatniku (jeśli masz zamiar robić je na bierząco), następnie zaś przeklejać/przepisywać na wiki w razie potrzeby (oczywiście, jeśli piszesz na kompie, to wklejenie tutaj swoich notatek to niewiele roboty). Zaoszczędzi nam to nerwów, jeśli dwie osoby chciałyby jednocześnie tworzyć jedną stronę ;)
Formatowanie stron
Pamiętajmy, że Wiki to nie jest Word, i jeśli odpowiednio sformatujemy tekst, to będzie nam się żyło wygodniej ;) Generalnie zamiast samemu formatować kod, sprawdźmy, czy nie możemy osiągnąć "dedykowaną" funkcją - przykładem może być przypis czy bibliografia. Najlepiej byłoby najpierw pobawić się mechanizmem wiki w piaskownicy, żeby nabyć trochę wprawy w tworzeniu stron.
Akapity
Zamiast pogrubiać niektóre wyrazy, lepiej jest oznaczyć nową część tekstu za pomocą akapitu. Robimy to plusami (im więcej plusów, tym wyższego stopnia jest akapit), w menu zaś znajdziemy to pod ikonką H1. Dzięki temu, jeśli artykuł się rozrośnie, możemy łatwo dodać spis treści, który będzie automatycznie uaktualniany w miarę pojawiania się nowych akapitów.
Pytania
W razie, gdybym cokolwiek pominął, proszę tutaj wpisywać pytania - postaram się odpowiedzieć na nie w miarę możliwości i jak najszybciej.
Post Scriptum
Pamiętaj, że to jest także Twoje wiki, i jeśli chcesz coś dopisać gdziekolwiek, to nie zastanawiaj się ;) Pamiętaj jednak o tym, żeby nic nie niszczyć. Każdą edycję można cofnąć do poprzedniej zapisanej wersji, tak więc praktycznie nie da się narobić szkód - co najwyżej spowodować, że ktoś inny będzie miał więcej pracy.